
Nechte si poradit našim testem 15 nejlepších elektrokol na ČR trhu Přinášíme vám test + porovnání těch nejlepších elektrokol v roce 2023
- Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepšího elektrokola.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů zvolte nejvhodnější elektrokolo s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepšího elektrokola zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2023
Lidovka
LESS.BIKE | Urban city LF 4.0 | 18“ | černá
Elektrokolo LESS.BIKE | Urban city LF 4.0 | 18“ | černá:Pokud jste vaši fyzickou kondici delší čas zanedbávali, nemusíte nad …
Více info zdeCena: 22 990 KčZlatá střední cesta
Sava 27,5″ DECK 9.1+ vel.19″/L -white
Elektrokolo Sava 27,5″ DECK 9.1+ vel.19″/L -white: Skvěle ovladatelné elektrokolose středovým motoremSháníte skvěle vybavené elektrokolo na dlouhé výjezdy? Zvolte Sava …
Více info zdeCena: 43 990 KčVítěz testu
Gogoro Eeyo 1 Cloud Blue 175cm-5’9
Elektrokolo Gogoro Eeyo 1 Cloud Blue 175cm-5’9:Pokud nevládnete zrovna perfektní fyzičkou, nikdo neříká, že kolo a vy k sobě nepatříte. …
Více info zdeCena: 114 490 KčPro náročné
E-BIKE THE RUFFIAN Vintage Green – Bosch CX – 500Wh
Elektrokolo E-BIKE THE RUFFIAN Vintage Green – Bosch CX – 500Wh:Pokud nejste v optimální fyzické kondici, v žádném případě to …
Více info zdeCena: 149 990 KčTypy elektrokol
Stejně jako u běžných cyklistických kol i elektrokol je na trhu několik typů. Jedním z nich je městské kolo, které jak název napovídá, využijete hlavně ve městě. Je určené pro jízdu v nenáročném terénu po silnicích, případně zpevněných cestách. Převážně byste na něm měli jezdit pouze krátké vzdálenosti. Velkou výhodou těchto kol jsou lehké baterie a snadný nástup na kolo. V nabídce nechybí ani skládací kola. Jejich předností je tedy hlavně skladnost. Kola jsou navíc lehká a flexibilní. Vhodné jsou taktéž spíše na kratší vzdálenosti. Díky skladnosti není problém s nimi cestovat například v dopravním prostředku.
Dalším typem jsou krosová neboli treková elektrokola. Toto kolo je poměrně univerzální. Zařazení je samozřejmě obdobné jako u klasických kol. Trekingové kolo je tedy vhodné pro jízdu na silnici i v lehkém terénu. Na kole můžete bez problému zdolávat i dlouhé vzdálenosti. Kola jsou vybavená kvalitními komponenty a jsou poměrně lehká. Posledním druhem elektrokol jsou horská kola. Tato elektrokola jsou určená pro sportovce, kteří spíše než po městě jezdí po nezpevněných, případně horských nebo lesních cestách. Komponenty u těchto kol jsou samozřejmě kvalitní a velký je také výkon. Horská elektrokola jsou běžně vybavená odpruženou vidlicí a většina modelů má kotoučové brzdy.
Nejlepší elektrokolo podle náročných uživatelů v roce 2023
Z čeho se elektrokolo skládá?
Každé elektrokolo má samozřejmě motor. Ten je většinou uložený ve šlapacím středu. Právě motor má za úkol pomáhat uživateli při šlapání. Důležitý je výkon a kroutivý moment motoru.
Při nákupu je samozřejmě důležité směřovat svoji pozornost také na baterii. Ta bývá obvykle umístěná na rámu, na sedlové trubce, případně na nosiči. Důležitá je v tomto případě samozřejmě hlavně kapacita. Uváděná je buď v ampérhodinách, nebo watthodinách. Je jasné, že čím větší hodnoty, tím lepší. Pro elektrokola jsou většinou používané baterie Li-lon, které se vyznačují malou hmotností, dlouhou životností a také vysokou kapacitou. Pokud vám stačí, aby mělo elektrokolo dojezd do 50 kilometrů, pak si vystačíte s baterií s kapacitou kolem 10 Ah. Pokud počítáte s delšími trasami, pak je vhodné, aby měla baterie vyšší kapacitu. Se zmíněným dojezdem to samozřejmě není tak jednoduché. Nezáleží pouze na kapacitě baterie, ale také na terénu, kterým pojedete a vaší hmotnosti. Co se týká nabíjení, je vhodné raději nabíjet i nevybitou baterii. Životnost lithiové baterie je asi 15-25 tisíc kilometrů. Doba nabíjení je přitom asi 3 hodiny.
Další součástí elektrokola je ovládací panel. Najdete ho pravděpodobně na řídítkách. Právě na něm uvidíte, jaký máte zvolený stupeň podpory, dozvíte se také jak je na tom baterie a kolik toho ještě můžete ujet. Pokud si pořídíte elektrokolo s LCD displejem, pak bude ovládací panel plnit i funkci tachometru.
Elektrokolo by samozřejmě nejelo bez řídící jednotky. Jde o mikročip, který řídí výkon elektromotoru podle zadaných parametrů a údajů z jednotlivých senzorů. Kromě toho má kolo samozřejmě také snímače, které hlídají krouticí moment a spotřebu energie.
nejlevnější a nejlepší elektrokola do 30 000 Kč
Brzdy jsou různé
Brzdy jsou samozřejmě u elektrokola důležitou součástí. Některá elektrokola mají senzory brzd, které vyřadí motor v případě brždění. Jinak lze vybírat mezi elektrokoly s dvěma typy brzdných systémů. U levnějších kol jsou většinou používané ráfkové brzdy. Jde o méně účinný brzdný systém, který vám navíc nezaručí plynulé brždění. Mnohem lepší jsou tedy brzdy kotoučové. Ty můžeme však ještě rozdělit na mechanické a hydraulické. Mechanické kotoučové brzdy jsou jistým kompromisem. Brždění tu totiž obstarává lanko, jako v případě ráfkové brzdy, brzdí se však pomocí destiček, které přitlačují kotouč z jedné strany ke druhé. Efektivnost brždění je tedy vysoká, ačkoli ne tak plynula jako u hydraulických brzd. Hydraulické brzdy jsou tedy plynulejší a nejefektivnější. Není náhodou, že se stejný systém používá i v automobilech.
Výhody elektrokola
Pokud hledáte dopravní prostředek, kterým byste se mohli dopravovat do práce a nemáte to zrovna úplně daleko, je elektrokolo vhodnou volbou. Pokud byste se totiž rozhodovali mezi elektrokolem a mopedem, je elektrokolo rozhodně levnější a ekologičtější variantou. Navíc k němu nepotřebujete žádný řidičský průkaz. Další výhodou je, že se s ním dostanete i tam, kam je mopedům vjezd zakázaný. Elektrokolo je ze zákona totiž branné jako klasické kolo. Oproti klasickému kolu vám však elektrokolo zaručí, že se v případě potřeby nezapotíte. Nemusíte se tak bát zvolit tento druh dopravy ani, pokud vás čeká důležitá pracovní schůzka. Naopak pokud se rozhodnete sportovat, můžete využít stejného dopravního prostředku. Skvělé je také, že motor elektrokola je téměř bezúdržbový a nevyžaduje pravidelný servis.