
Nechte si poradit našim testem 15 nejlepších pracích prášků na trhu Přinášíme vám test + porovnání těch nejlepších pracích prášků v roce 2023
- Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepšího pracího prášku.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů zvolte nejvhodnější prací prášek s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepšího pracího prášku zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.
🥇 Vítěz testu spotřebitelů roku 2023
Lidovka
KÖNIGLICHE WÄSCHE Color 3,5 kg (50 praní)
Prací prášek KÖNIGLICHE WÄSCHE Color 3,5 kg (50 praní): Máte hodně barevného prádla? Pak vyzkoušejte prací prášek KÖNIGLICHE WÄSCHE Color, …
Více info zdeCena: 159 KčZlatá střední cesta
DER WASCHKÖNIG Color 6,5 kg (100 praní)
Prací prášek DER WASCHKÖNIG Color 6,5 kg (100 praní):Hledáte prací prášek, který dokáže vaše oblečení zbavit nečistot a osvěží jej? …
Více info zdeCena: 359 KčVítěz testu
PERSIL Freshness by Silan 3,48 kg (58 praní)
Prací prášek PERSIL Freshness by Silan 3,48 kg (58 praní):Hledáte prací prášek, který vaše oblečení zaručeně zbaví nečistot? Tento prací …
Více info zdeCena: 449 KčPro náročné
QALT Bio Professional 15 kg
Prací prášek QALT Bio Professional 15 kg:Sháníte prací prášek, který vaše oblečení zaručeně zbaví nečistot? Tento prací prášek byl vyvinut …
Více info zdeCena: 899 KčKolik pracího prostředku mám použít?
V závislosti na tom, který prací prostředek si vyberete, můžete použít polovinu (ano, polovinu!) doporučené dávky, a přesto vše skvěle vyprat, ušetříte peníze a životnímu prostředí dopřejete trochu pauzy. V minulosti jsme testovali prací prostředky s nejlepším účinkem a fungovaly stejně dobře na všech skvrnách i při polovině doporučené dávky, zatímco ostatní fungovaly při polovině dávky jen na několika typech skvrn.
I když nemůžeme testovat při každé změně dávky, berte dávkovací lopatku nebo uzávěr spíše jako zdvořilý návrh a experimentujte s množstvím – možná zjistíte, že můžete použít mnohem méně, než jste si mysleli, a přesto prádlo vyperete ke své spokojenosti.
Vybíráme TOP Nejlepších pracích prášek podle testu spotřebitelů v roce 2023
Je lepší sypký nebo tekutý prací prostředek?
To opravdu záleží na typu skvrny, se kterou se zabýváte, vlastnostech vaší pračky a osobních preferencích.
Sypké prací prostředky
Prášky jsou nejlepší pro běžné odstraňování nečistot a skvrn. Zjistili jsme, že prášky se nejlépe hodí na čerstvější skvrny, s nimiž se obvykle budete zabývat, ale obecně fungovaly velmi dobře i na zatvrdlých, zapuštěných skvrnách našich testovacích materiálů. Prášky mohou občas zanechat bílé, práškové zbytky na oděvu, zvláště pokud jste s to s dávkou přehnali.
V nouzi můžete také prášek proměnit v tekutý prostředek rozpuštěním v malém množství teplé vody, čímž získáte to nejlepší z obou typů.
Nejlepší je vybírat z vysoce výkonných prášků při těžším znečištění a u bílého prádla vám to také pomůže zabránit šedému nebo žlutému nádechu.
Tekuté prací prostředky
Tekuté čisticí prostředky mají menší dopad na životní prostředí a některé mají dobré hodnocení díky recyklaci a opětovnému použití šedé (splaškové odpadní) vody . Mnoho tekutých prostředků šetrných k životnímu prostředí odvede skvělou práci na lehce zašpiněných a barevných oděvech, takže pokud se vaše oblečení příliš neznečistí, nebo pokud používáte systém šedé vody, pak je to pro vás vhodný ekologický prací prostředek. Pokud však pro odstranění skvrn perete na dvakrát nebo používáte předpírku, negujete nízký dopad prostředku na životní prostředí.
Pokud máte úspornou pračku, která používá velmi málo vody nebo máte sklon používat ekologický program, pak dobrý tekutý prací prostředek je nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby na vašich oděvech zůstávaly bílé skvrny od prášku.
A co kapsle na praní?
Disky nebo kuličky na praní jsou kapsle tekutého pracího koncentrátu pro jednotlivé použití v rozpustitelném plastovém obalu, který vhazujete přímo do pračky. Jsou jako tableta na mytí nádobí v myčce, ale pouze pro vaši pračku. V závislosti na značce a typu mohou kapsle na prádlo obsahovat také aviváž nebo i jiné přísady.
Jsou pohodlné – bez měření, stačí jedna kapsle ke špinavým montérkám a máte hotovo – a vyhnete se riziku rozlití a nepořádku spojeného s prášky a tekutými prostředky, takže jsou dobrou volbou pro lidi s omezeným pohybem. Toto pohodlí však jde ruku v ruce s cenou – nemůžete snadno upravit dávku podle velikosti náplně, jako je tomu u sypkých pracích prostředků, a kapsle mohou být podstatně dražší než ekvivalentní prací prášky.
Jejich větší tvar a světlé zbarvení může lákat děti, které je mohou zaměnit za sladkost. Proto se ujistěte, že je ukládáte mimo dosah zvědavých malých prstů.
nejlevnější a nejlepší prací prášek do 200 Kč
Který prací prostředek je z dlouhodobého hlediska nejlevnější?
Náklady na jednotku praní (obvykle na 100 g) je skvělý způsob, jak porovnat náklady, ale u pracích prostředků to není zcela přesné, a to z důvodu velmi rozdílné doporučené dávky mezi jednotlivými značkami.
Na rozdíl od čokolády (kterou se určitě snažíte vyprat z vašeho oblečení), více nemusí být nutně lepší, pokud jde o prací prostředek – většina z nich dokáže vaše prádlo vyprat i pouhým zlomkem doporučené dávky, takže experimentujte s menším množstvím – vaše oblečení bude bílé a čisté a vaše peněženka bude plná. Použití menšího množství pracího prostředku je také lepší pro životní prostředí.
Jaký druh pracího prostředku je nejlepší pro citlivou pokožku?
Pokud trpíte na citlivou pokožkou, pak použití nesprávného pracího prostředku vám může způsobit vyrážku a svědění. Jak tedy osvobodíte své oblíbené šaty od skvrn od jídla, aniž byste riskovali zuřivou vyrážku?
K dispozici je široká škála nízko dráždivých pracích prostředků, které se prohlašují za vhodné pro lidi s citlivou pokožkou. Tyto prací prostředky obecně nahrazují přísady, které pravděpodobně způsobují podráždění nebo je zcela vynechávají.
Parfémy a barviva v běžných pracích prostředcích nemají na čištění žádný vliv a je do značné míry zaručeno, že budou z krabice nebo láhve citlivého přípravku vyřazeny. Nicméně, stejně jako nepříjemný příbuzný na svatbě, se mohou v prostředku nacházet i jiná potenciální dráždidla, protože bez nich je při praní mnohem těžší dosáhnout stejného výkonu.
Pokud trpíte na citlivou pokožku, ale chcete prát bez starostí, stáhněte si tento seznam pravděpodobných podezřelých číhajících v uličce pracích prostředků:
Enzymy
Enzymy, které jsou běžnou součástí mnoha pracích prostředků, jsou biologické katalyzátory, které urychlují proces odstraňování nečistot. Výrobci zahrnují různé enzymy zacílené na různé typy skvrn, jako jsou bílkoviny, škrob nebo biologické skvrny, jako je tráva nebo krev. Jedna věc, kterou mají všechny enzymy společné, je to, že mohou potenciálně způsobit podráždění, takže se jim vyhněte, pokud trpíte na citlivou kůži.
Optické rozjasňovače
Další známé dráždivé látky jsou optické rozjasňovače, které doslova zalévají vaše prádlo fluorescery – chemikáliemi, které absorbují ultrafialové světlo a znovu ho vyzařují jako modré světlo, takže vaše oblečení vypadá bělejší a jasnější, i když ve skutečnosti neodstraňují žádné nečistoty. Výrobkům s rozjasňovači je nejlepší se vyhnout, pokud máte citlivou pokožku.
Důkladně opláchněte a opakujte
Takže teď když jste našli nízko dráždivý prací prostředek, který se vám líbí, musíte také zajistit, aby bylo vaše oblečení důkladně opláchnuté. Nedostatečné oplachování může zanechat stopy pracího prostředku, a to je velké NE pro vaši citlivou pokožku. Pokud si všimnete zbytků pracího prostředku na vašem oděvu nebo v pračce, může vám pomoci další cyklus máchání (pokud tuto možnost vaše pračka má). Měli byste se také pokusit snížit množství pracího prostředku, který používáte – pro vaší kůži i životní prostředí.
Pamatujte, že kůže každého je jiná. Nalezení pracího prostředku, který vám bude vyhovovat, může zabrat spoustu pokusů a omylů.
Jsou prací prostředky špatné pro životní prostředí?
Většina pracích prostředků používá fosfáty, které obsahují fosfor, aby změkčily vodu a udržely extrahované nečistoty v suspenzi. Ale vysoká hladina fosforu spláchnutého do odtoku může vést k nadměrnému růstu modrozelené řasy v našich vnitrozemních vodách. Prací prostředky s nízkým obsahem fosfátů jsou pro životní prostředí lepší, proto byste je měli volit, ledaže by voda ve vaší oblasti byla zvláště tvrdá (můžete to zkontrolovat u svého poskytovatele dodávek vody). Zkontrolujte obal vašeho pracího prostředku, zda neobsahuje „P“, což znamená nízký obsah fosforu (<7,8 g / praní) nebo ještě lepší, „NP“ znamená, že obsahuje méně než 0,5 %, fosforu nebo dokonce žádný.
Volba pracího prostředku šetrného k životnímu prostředí také znamená, že můžete bezpečně použít vodu z pračky (šedá voda) na vaší zahradě a současně výrazně snížit náklady na úpravu vody při recyklaci.
Kromě dopadu samotného prostředku je třeba zvážit i obaly. Čím více dávek v jednom balení získáte, tím méně odpadu budete mít a tím lépe pro životní prostředí. Větší balení nebo nákup do vlastních nádob je obvykle úspornější, ale musíte použít vzduchotěsné nádoby, aby se zachoval výkon pracího prostředku.
Prát ve studené, teplé nebo horké vodě?
V minulosti jsme testovali čisticí prostředky s nejvyšším a nejnižším výkonem, abychom zjistili, zda by teplé mytí (40°C) způsobilo velký rozdíl ve výsledcích.
Obecně platí, že mytí v teplé vodě má celkovou výhodu, ale o kolik, to opravdu záleží na typu skvrn, které se snažíte odstranit. Některé prací prostředky jsou navrženy tak, že mají lepší výkon ve studené vodě.
Proč prát ve studené vodě?
Mytí ve studené vodě je skvělý způsob, jak snížit vaši spotřebu energie a ušetřit si nějaké peníze. Může to však také vést k voskového povlaku uvnitř pračky – zejména pokud používáte aviváž . Další tipy, jak jej odstranit, najdete v našich tipech pro odstraňování problémů s pračkou . Pokud perete za studena, pak pravidelně pouštějte i celý cyklus horkého praní bez oblečení (nebo čisticího cyklu, pokud je k dispozici), pomocí dobrého prostředku pomůžete udržet hromadění povlaku na uzdě. Případně můžete jednou za čas prát v horké vodě, aby vnitřní části vaší pračky byly čisté a lesklé.
Jak typ pračky ovlivňuje výběr pracího prostředku?
Pračky s předním plněním obvykle používají méně vody a více mechanického účinku (otáčení) než pračky s horním plněním, takže některé prací prostředky mohou vytvořit více pěny, než je vhodné. Neobsahují totiž látky proti pěnění. Použití takových pracích prostředků v pračce s předním plněním může způsobit, že se ve stroji nahromadí příliš mnoho pěny, která může vytéct. V nejhorším případě může dojít ke stavu, kdy se mezi vnitřním a vnějším bubnem pračky hromadí pěna, což způsobuje problémy s odsáváním, které mohou způsobit dokonce spálení motoru. Kombinace přebytečné pěny a nízké spotřeby vody také znamená, že výkon při máchání (jak dobře se prací prostředek vymyje) klesne a zbytky pracího prostředku zůstanou na oblečení.
Pokud jste při nakupování vzali nesprávnou krabici nebo láhev nebo máte ještě zbytky takového prostředku, můžete jej použít, ale musíte dát mnohem menší množství – zhruba půl až čtvrtinu – než byste použili u pračky s horním plněním.
Který prací prostředek voní nejlépe?
Na trhu jsou k dispozici prací prostředky bez vůně, ale většina výrobců má tendenci mít vůni nějakého typu, aby prodali více produktů pouhým vložením různých vonných látek do stejného základu. Hodnocení vůně je velmi subjektivní, proto si před koupí pořádně přičichněte, protože některé vůně mohou být pro někoho docela příšerné a někdo jiný naopak nemusí cítit téměř nic. Pokud zjistíte, že prací prostředky s vůní vám jsou skutečně nepříjemné, zvažte použití pracích prostředků pro citlivou pokožku, protože ty obvykle neobsahují žádné vůně ani barviva.
Fungují míčky na praní a mýdlové ořechy?
Občas vidíme výrobky, o nichž se tvrdí, že mají nízký ekologický dopad, pokud jde o praní prádla. Obvykle se nazývají „míčky na praní“ – plastová koule, většinou plná kuliček – nebo „mýdlové ořechy“, které jsou vlastně určitým druhem bobulí. Prodejci tvrdí, že jsou šetrné k životnímu prostředí ve srovnání s průměrným pracím prostředkem, a jsou opakovaně použitelné, takže snižují náklady na praní.
DIY – mohu si vyrobit vlastní prací prostředek doma?
V našem týmu jsme hrdí na to, že vám můžeme pomoci přijímat informovanější rozhodnutí tím, že vám poskytujeme nestranné informace o tom, jak výrobky fungují. V průběhu let jsme objevili řadu nestydatých komerčně vyráběných produktů, které nevykazují lepší výsledky než levnější přírodní alternativy, jako je čistič koberců této známé značky se stejnými výkonnými schopnostmi odstraňovat nečistoty jako voda z vodovodu. Což nás přivádí k tématu domácích pracích prostředků DIY (do-it-yourself).
Konec konců, pokud je komerční čistič oken jen amoniak, voda a trochu barviv, tak obyčejný starý dobrý ocet vynikne skvěle jako odstraňovač rzi nebo, s přídavkem jedlé sody, jako univerzální čisticí prostředek. Proč si tedy doma nevyrobit rovnou vlastní prací prostředek?
Několik minut s vašim oblíbeným internetovým vyhledávačem a najdete libovolný počet receptů na domácí prací prostředky, obvykle obsahující přísady jako borax, strouhané mýdlo, kyselinu citronovou (citronová šťáva), hydrogenuhličitan sodný, prací prášek a / nebo éterické oleje. Vyrobte si svůj prací prostředek a nebudete muset rozdávat své těžce vydělané peníze na praní prádla. A protože můžete vynechat fosfáty, parfémy a další chemikálie, váš prací prostředek bude pravděpodobně lepší pro životní prostředí a lidi s citlivou pokožkou než jeho komerční bratranci.
Protože však existuje tolik receptů a návodů na doma vyrobené prací prostředky, není pro nás prakticky možné, abychom je zahrnuli do našich testů, takže vám nemůžeme říct, jak bude domácí prací prostředek fungovat, nebo jak si povede v porovnání s komerčními pracími prostředky, které jste zakoupili v obchodě.
Domácí výroba (DIY) pracího prostředku je relativně levná a snadná, takže pokud je to něco, co vás zajímá, pak je opravdu jen velmi málo důvodů, proč byste neměli popadnout kbelík, vyhrnout si rukávy a vyzkoušet to. Rádi uslyšíme, jak vám to šlo.