image

Nechte si poradit našim testem 15 nejlepších vinoték Přinášíme vám test + porovnání těch nejlepších vinoték v roce 2024

 • Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepších vinoték.
 • Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů zvolte nejvhodnější vinotéku s nejlepším poměrem cena – kvalita.
 • Po výběru nejlepší vinotéky zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Náš odborný průvodce klíčovými funkcemi, cenou a tipy na skladování vína.

Mnoho vín těží z toho, že čím jsou starší, tím jsou lepší. Ale pokud své nejlepší láhve uložíte ve špatných podmínkách, možná z toho budete mít více škody než užitku. V takovém případě přichází na řadu chladnička na víno (domácí vinotéka). Chladničky na víno jsou navrženy tak, aby udržovaly vaše vína při dlouhodobém skladování v optimálních podmínkách. Co potřebujete vědět, abyste si vybrali tu správnou?

🥇 Vítěz testu spotřebitelů roku 2024– Nejlepší vinotéka

Lidovka

MIDEA MDRW107FGG22

Vinotéka MIDEA MDRW107FGG22:MIDEA MDRW107FGG22VINOTÉKA PRO 24 LAHVÍMilujete víno, ale nemáte jej kde uskladnit? Není nic jednoduššího než si pořídit kvalitní …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 2 699 Kč

Zlatá střední cesta

GUZZANTI GZ 50B

Vinotéka GUZZANTI GZ 50B:Vestavná vinotéka GUZZANTI vám pomůže s uskladněním vín, aby vydržela kvalitní po opravdu dlouhou dobu. Klima ve …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 13 890 Kč

Vítěz testu

Vinotéka WineExpert 38 Fullglass černá

Vinotéka Vinotéka WineExpert 38 Fullglass černá:Volně stojící vinotéka mQuvée je určena k dlouhodobému skladování či archivaci vašich vín. Vnitřní klima …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 22 990 Kč

Pro náročné

LIEBHERR WKes 653

Vinotéka LIEBHERR WKes 653:Volně stojící vinotéka LIEBHERR vám pomůže skladovat víno tak, aby vydrželo kvalitní po velmi dlouhou dobu. Víno …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 40 990 Kč

Správná teplota pro skladování vína

Optimální teplota pro dlouhodobé skladování vína – jak pro červené, tak pro bílé víno – je mezi 12-18 °C. Bez chladničky na víno je udržování této teploty velmi obtížné. Navíc chladničky udržují tuto teplotu velmi důsledně.

Teploty při skladování ve sklepech a při podávání vína nejsou stejné. Změna teploty může ovlivnit jemné chutě vína. Pravděpodobně budete muset nechat své červené víno trochu ohřát, a naopak vaše bílé víno před nalitím vychladit. Ačkoli červené víno nemusí být pokojové teploty, aby chutnalo co nejlépe. Na druhou stranu vaše lednice nemusí být schopna poskytnout takovou teplotu, která je pro bílé víno vhodná.

Mohu použít barovou lednici?

Při hledání chladničky na víno je třeba zvážit více, než při hledání nejlepší kuchyňské lednice. Chladnička na víno se liší od standardních lednic několika způsoby. Jsou navrženy tak, aby udržovaly stabilní teplotu mezi 12 °C a 18 °C, což je více, než může běžná barová lednička poskytnout. Důležité je, že jsou také navrženy tak, aby regulovaly vlhkost (přibližně 70 %), to vám bohužel barová lednice vůbec nezajistí. Navíc chladničky na víno jsou navrženy tak, aby minimalizovaly vibrace, a mají účelově postavené police pro skladování vína.

Nejlepší vinotéky v roce 2024 podle nezávislého testu spotřebitelů

1.místo

ETA 9782 90010F

Vinotéka ETA 9782 90010F:Vinotéka ETA 978290010FRádi si vychutnáváte kvalitní víno, ale nemáte ho kde skladovat? …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 4 989 Kč

2.místo

GUZZANTI GZ 51B

Vestavná vinotéka GUZZANTI GZ 51B: Dodejte svému domovu styl s luxusní vestavnou vinotékou Guzzanti GZ …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 14 999 Kč

3.místo

Siguro WC-G282B Wine Cellar

Vinotéka Siguro WC-G282B Wine Cellar:Vinotéka Siguro WC-G281B Wine CellarNedělejte chybu při skladování vína a pořiďte …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 6 999 Kč

4.místo

HAIER WS137GDNFI

Vinotéka HAIER WS137GDNFI:HaierCandyHooverVypnutoVypnutoVinotékaHAIER WS137GDNFIPořiďte si do své domácnosti jednozónovou vinotéku HAIER WS137GDNFI, která zajistí perfektní …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 39 990 Kč

5.místo

Vinotéka vestavná WineCave 700 40D nerez

Vestavná vinotéka Vinotéka vestavná WineCave 700 40D nerez:Vestavná vinotéka mQuvée je určena k dlouhodobému skladování …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 32 990 Kč

Kompresorová vs. termoelektrická

Technologie chlazení ovlivní nejen úroveň vibrací ale i cenu. Kompresorové chladničky na víno mají kvůli své mechanické povaze vyšší úroveň vibrací, ale mají tendenci být úspornější, co se týče nákladů na provoz než termoelektrické chladničky. Stále se různí názory v tom, zda jsou vibrace v kompresorové chladničce na víno tak silné, aby dokázaly ovlivnit jeho kvalitu.

Termoelektrické chladničky také poskytují konzistentnější a regulovatelné teploty. A zatímco samotný termoelektrický chladicí systém může být bez vibrací, stále zde určitá úroveň vibrací bude kvůli ventilátoru – i když v mnohem menší míře než u kompresoru.

Potřebujete chladničku na víno kvůli uchovávání nebo servírování?

Většina lidí si kupuje chladničku na víno pro dlouhodobé skladování, ale pokud chcete víno servírovat přímo z vaší lednice, pak hledejte tu, která nabízí různé teplotní zóny. Ty mají obvykle dělič mezi sekcemi, což vám umožní uchovávat láhve při různých teplotách v různých částech lednice.

nejlevnější a nejlepší vinotéky do 5000 Kč

1.místo

GUZZANTI GZ 1226

Vinotéka GUZZANTI GZ 1226: Není vyplněn Alternativní text k fotografii! …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 4 699 Kč

2.místo

HYUNDAI VIN18G

Vinotéka HYUNDAI VIN18G:  Vinotéka HYUNDAI VIN18GDopřejte si i v domácích …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 4 990 Kč

3.místo

GUZZANTI GZ 1234

Vinotéka GUZZANTI GZ 1234: Ve vinotéce GUZZANTI GZ 1234 přehledně …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 4 269 Kč

4.místo

HYUNDAI VIN8G termoelektrická

Vinotéka HYUNDAI VIN8G termoelektrická: Vinotéka HYUNDAI VIN8GDopřejte si i v …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 4 990 Kč

5.místo

ProfiCook WK 1232

Vinotéka ProfiCook WK 1232 :Volně stojící vinotéka ProfiCook umožní uskladnění …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 4 490 Kč

6.místo

PHILCO PW 15 KF

Vinotéka PHILCO PW 15 KF:Volně stojící vinotéka PHILCO je určena …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 4 889 Kč

7.místo

MIDEA MDRW146FGG22

Vinotéka MIDEA MDRW146FGG22:MIDEA MDRW146FGG22VINOTÉKA PRO 34 LAHVÍMilujete víno, ale nemáte …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 4 999 Kč

8.místo

MIDEA MDRW107FGG22

Vinotéka MIDEA MDRW107FGG22:MIDEA MDRW107FGG22VINOTÉKA PRO 24 LAHVÍMilujete víno, ale nemáte …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 2 699 Kč

9.místo

HYUNDAI VIN12G termoelektrická

Vinotéka HYUNDAI VIN12G termoelektrická : Vinotéka HYUNDAI VIN12G Dopřejte si i …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 4 390 Kč

10.místo

ETA 9782 90010F

Vinotéka ETA 9782 90010F:Vinotéka ETA 978290010FRádi si vychutnáváte kvalitní víno, …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 4 989 Kč

Chcete mít víno jen uskladněné nebo i vystavené?

Přemýšlejte o tom, kam chcete chladničku na víno umístit, a kolik místa zabere. Jednotlivé modely mohou být nižší než 85 cm (vejdou se pod kuchyňskou linku) až po vysoké jako je kuchyňská lednice.

Pokud modernizujete svou kuchyni nebo venkovní posezení, skvělým doplňkem může být umístění chladničky na víno pod lavici nebo do kuchyňské linky. Existuje několik modelů, které umožňují integrovanou montáž.

Jakou kapacitu potřebujete?

Chladničky na víno pojmou zhruba od tuctu lahví až po několik krabic. Výchozím bodem při výběru chladničky pro vaši sbírku vína by měla být právě kapacita. Rozhodněte se pro trochu větší kapacitu, pokud to prostor a rozpočet dovolí, protože jakmile bude vaše kolekce vín v nové chladničce, můžete ji postupně navyšovat. Samozřejmě se ujistěte, že na svou novou chladničku máte u vás doma vhodné prostory, než si ji koupíte!

Co hledat u chladniček na víno

Umístění

Kam svou novou chladničku na víno umístíte? Pokud je to blízko k ložnici či obývacímu pokoji, hluk bude klíčovým hlediskem. Pokud má být ve vaší kuchyni, bude třeba ji umístit mimo zdroje extrémních teplot, jako je trouba. Pokud je to možné, umístěte ji mimo oblast, která je vystavena kolísání teploty a vlhkosti, jako je garáž nebo podkroví. Stejně jako vaše kuchyňská lednička i vaše chladnička na víno potřebuje dostatek prostoru zespoda, z vrchu a po stranách pro dobrou cirkulaci vzduchu, takže to nezapomeňte při plánování zohlednit. A pokud je to možné, chraňte ji před přímým slunečním světlem.

Dvířka

Skleněná dvířka mají výhodu v tom, že ještě před otevřením a následnou změnou teploty můžete lehce najít to, co hledáte (nebo s láskou hledět do své sbírky). UV světlo může vaše víno poškodit (proto jsou láhve obvykle tmavě zabarvené), proto zkontrolujte, zda skleněná dvířka mají ochranný povlak proti UV záření, zejména pokud bude vaše chladnička vystavena jasnému světlu. Všechny testované chladničky mají skleněná dvířka, ale některé ne, za to ale poskytují lepší ochranu proti UV záření a mohou také lépe izolovat.

Objem láhve

Jste sběratel vína? Nakupujete víno po krabicích? Pak vyberte buď větší model, nebo několik menších modelů. Pokud bude vaše chladnička na víno umístěna pod stolem a budete mít hodně vína, možná budete potřebovat více než jednu. Pokud nakupujete po láhvi, pak bude vhodný menší model a bude u vás doma méně rušivým prvkem.

Šumivá vína

Máte-li rádi šampaňské, zkontrolujte, zda se do chladničky na víno vejdou tyto obvykle širší láhve. U každé z ledniček, které testujeme, kontrolujeme, zda se láhev šampaňského vejde, ale pokud uložíte více šumivých vín, pak může dojít k výraznému snížení celkové kapacity chladničky.

Police

Kovové police mohou ztížit vytažení vína, přenášet více vibrací na lahve a poškrábat etikety. Zaměřte se na dřevěné police s dobrými posuvnými mechanismy, což znamená méně vibrací a snadnější použití. Ale mějte na paměti, že větší šířka dřevěných regálů může výrazně ovlivnit kapacitu chladničky. Před nákupem si pečlivě zkontrolujte police, protože některé chladničky na víno mají dřevěné police, ale bez posuvného mechanismu.

Jednotlivé nebo hromadné skladování

Některé chladničky na víno umožňují hromadné skladování lahví vína, kde se stohují na sebe. To znamená, že se do ní vejde více, ale také to znamená, že se k lahvím hůře dostanete a je zde větší pravděpodobnost pro rozbití nebo poškrábání etiket. Individuální skladování znamená sice menší kapacitu, ale je to bezpečnější pro vaše drahé víno.

Uzamčení

Některé chladničky mají zámek, který chrání vaše vína před krádeží (nebo aby vám pomohl se více rozmyslet, než popadne k večeři první víno bez rozdílu).

Světla

Některé chladničky jsou vybaveny LED světlem, takže můžete vidět hlouběji do zadní části.

Regulace vlhkosti

Některé chladničky mají systém regulace vlhkosti – obvykle malou vodní nádrž, kterou musíte občas doplnit. Čidlo vlhkosti vypařuje vodu a udržuje optimální vlhkost (70 % je obecně považováno za dobrou relativní vlhkost), aby se udržel korek vlhký. To není moc důležité v případě těsnění Stelvin (šrouby).

Vícezónové schopnosti

Pokud uchováváte různé druhy vína, které je potřeba skladovat při různých teplotách – například chcete mít připravené k podávání červené a bílé ve stejné chladničce – měli byste zvážit vinotéku, která je schopna udržovat různé teploty v různých oblastech chladničky. Obvykle je teplejší část nahoře a chladnější část dole.

Nízké vibrace

Stejně jako ledničky, vibrují i všechny testované kompresorové chladničky na víno, zejména když kompresor běží. Zda vibrace “rozrušuje” a ovlivňuje kvalitu vína, je sporné. Jediná studie naznačuje, že naměření vyšších vibrací 20Gal nebo 200 mm/s² vedlo ke zrychlené změně organických kyselin, tříslovin a indexu lomu. Některé předběžné informace také naznačují, že zvýšené vibrace během skladování pravděpodobně vaše víno poškozují.

Kolik stojí chladnička na víno?

Chladničky na víno se liší typem a cenou, od modelů, které stojí méně než lepší láhev vína, až po prémiové produkty, které stojí několik desetitisíců korun. Stejně jako u jiných zařízení bude cena obvykle záviset na velikosti a kvalitě. Částka, kterou byste měli zaplatit, bude bez ohledu na kapacitu skutečně záviset na kvalitě vín, které chcete uložit, a na jak dlouho je chcete uchovat.

Pokud se vaše kolekce vín točí po pár měsících, pak pravděpodobně nebudete muset navyšovat rozpočet při výběru chladničky. Ale pokud skladujete drahá vína po mnoho let, pak mohou být náklady na prémiový model výhodnější než znehodnocení těchto prémiových vín při nesprávném skladování.

Služba skladování vín

Existuje několik specializovaných služeb zajišťujících skladování vína, pokud nemáte prostor pro sklep nebo chladničku na víno – nebo, pokud jste v ráji, a prostě máte až příliš mnoho vína k uložení. Pokud to tedy s vínem myslíte vážně, tyto služby vám poskytnou potřebnou kapacitu, bezpečnost a optimální skladovací podmínky, které potřebujete – samozřejmě za poplatek.

 • Obchody po běžné skladování, nabízejí skladování krabic vína, přičemž poplatky začínají přibližně od 350 Kč/měsíc v závislosti na množství.
 • Společnosti specializované na skladování vína nabízejí podobné služby, i když jejich specializace obvykle znamená i vyšší ceny.
 • Některá vinařství také zajišťují skladovací služby pro své členy vinařského klubu za malý poplatek. Můžete je přesvědčit, aby pro vás ukládali vína i jiných značek.

Tipy pro skladování vína

Teploty by nikdy neměly být tak vysoké, aby zkazily víno nebo snížily jeho kvalitu během zrání. Optimální teplota pro skladování vína je mezi 12 °C a 18 °C, ale pokud to není možné (když nemáte chladničku na víno), vždy je lepší nižší teplota (nemrazit!) než vyšší.

 • Pokud je to možné, uchovávejte svou sbírku vín ve tmě. Přinejmenším je chraňte před sluncem a od zdrojů přímého tepla a chladu.
 • Nikdy neukládejte víno v garáži. Obvykle jsou špatně izolované a mohou podléhat velkým výkyvům teplot.
 • Neuchovávejte víno na drsném místě, kde je pravděpodobné, že bude často teplý nebo studený průvan.
 • Skladujte v blízkosti centra domu. Nejvhodnější je oblast, která je daleko od teplých vnějších stěn, topných těles atd., A pokud možno co nejchladnější vzduch.
 • K izolaci vína před změnami teploty vzduchu používejte dobře uzavřené pěnové boxy nebo podobné obaly.
 • Použijte teploměr min/max pro kontrolu teplotních rozsahů v oblasti, kde je víno uloženo.
 • Najděte místo, kde bude pravděpodobně nejmenší změna teploty – jak ze dne na noc, tak od léta do zimy. Rychlá změna teploty uvnitř lahví je pro víno horší než pomalá změna teploty.
 • Nezapomeňte víno pít, protože má určitou trvanlivost i za nejlepších skladovacích podmínek. Je snadné uschovat pěknou láhev a pak na ni zapomenout. Ale pokud necháte víno příliš dlouho ladem, může se začít kazit nebo se úplně zkazí a vám zůstane velmi stará, drahá láhev octa.
Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *