Ano, mohou! Ve skutečnosti je dýně skvělá pro domácí mazlíčky a přináší i několik zdravotních výhod.

Dýně je jedna z našich oblíbených superpotravin nejen pro domácí mazlíčky. Musíte jen vědět, jak ji správně připravit. Zde je náš průvodce dýňovými pochoutkami pro psy a kočky!

Výhody dýně pro domácí mazlíčky

Péče o domácí mazlíčky
Péče o domácí mazlíčky

První hlavní výhodou dýně je to, že dokáže zklidnit podrážděný žaludek. Obsahuje velké množství rozpustné vlákniny, která může pomoci absorbovat přebytečnou vodu v zažívacím traktu. To zase snižuje nebo může dokonce úplně zmírnit průjem.

Další výhodou dýně je, že dokáže léčit zácpu. Vláknina je totiž přírodní projímadlo. Kombinace vody a vlákniny vede k pravidelným pohybům střev – klíčová součást zdravého zažívání. Pravidelné vyprazdňování znamená, že váš mazlíček je šťastný a zdravý!

Víte, jak moc je tato superpotravina projímavá?

Díky tomu pomáhá při prevenci trychobezoár (nestrávené chuchvalce chlupů v žaludku kočky). Vláknina posouvá srst střevním traktem vaší kočky. Tímto způsobem srst končí v kočičím záchodě vašeho mazlíčka. Vláknina v dýni také pomáhá při regulaci hmotnosti. Přispívá k pocitu plnosti, aniž by přidávala přebytečné kalorie. To je jeden z důvodů, proč je lidem doporučováno, aby jedli hodně zeleniny plné vlákniny, když se snaží zhubnout. Díky vláknině se váš žaludek cítí plný a uspokojí váš pocit hladu, aniž byste se museli přecpávat. Domácí mazlíčci mohou jíst tuto pochoutku a dokonce i semena, pokud jsou správně připravena. Semena totiž obsahují mastné kyseliny, které jsou dobré pro jejich pokožku a srst.

Zde je několik dalších živin, které v dýni najdete:

  • Vitamin A přispívá k dobrému imunitnímu systému a zraku
  • Vitamin E je antioxidant a pomáhá regulovat aktivitu enzymů
  • Lutein udržuje zdravé oči, pokožku a srst
  • Vitamin C také pomáhá při enzymových reakcích a syntéze kolagenu
  • Alfa karoten je další antioxidant, který pomáhá udržovat buňky zdravé
  • Vápník udržuje kosti a zuby stále pěkné a silné
  • Železo je důležité pro oxidaci, buněčné dýchání a produkci hemoglobinu

Jak připravit dýňové pamlsky pro psy a kočky

Dýně jako superpotravina pro mazlíčky
Dýně jako superpotravina pro mazlíčky

Nekrmte své domácí mazlíčky jen tak nějakou starou dýní, která se vám někde povaluje. Dopřejte jim jen to nejlepší, co byste dopřáli i sami sobě. Navíc domácí mazlíčci mohou jíst pouze určité části dýně a hlavně je potřeba, aby dané části byla správně připravené. Nekrmte své kočky a psy žádnou částí stonku, který je příliš těžký na strávení a akorát byste jim přivodili zbytečné bolesti. Slupka je také obtížně stravitelná. Nekrmte své mazlíčky ani mazlavým středem dýně, natož pak syrovou dýní. Také se vyhněte staré dýni a jakémukoliv dýňovému pokrmu, který obsahuje přísady, koření, cukr nebo plniva.

Jakými způsoby tedy dýni domácímu mazlíčkovi podat? Spousty! Dýni můžete podávat čerstvou, ale ne syrovou! Jednoduše vyjměte semínka a dýni pečte v troubě, dokud nebude měkká. Po vychladnutí a pokrájení na menší kousky nebo rozmixování na jemné pyré ji můžete ihned podávat nebo dávkovat vašemu psovi nebo kočce k běžnému krmivu. Nedoporučujeme však pyré přimíchávat k suchým granulím, ale určitě svého mazlíčka dobře znáte a víte, co sní bez ostychu a nad čím by ohrnoval čumák. Pyré si navíc můžete uvařit do zásoby a ušetřit spousty času, který můžete věnovat péči o svého mazlíčka. Takto připravené pyré můžete zamrazit po sáčcích do mrazničky anebo zavařit do sklenic. Zavařenou dýni můžete koupit i v kamenném nebo internetovém obchodě. Jen se nezapomeňte ujistit, že neobsahuje žádné další přísady, které by mohly naopak trávícímu systému vašeho psa nebo kočky uškodit.  A jako křupavou pochoutku a zdroj dalších vitamínů můžete použít pečená dýňová semínka. Nejprve je očistěte, vyskládejte na pečící papír a pečte je v troubě po dobu 1 hodiny při 350 stupních, nechte je vychladnout a poté je rozemelte a dejte na jídlo vašeho mazlíčka, případně si můžete pochutnat oba. Lidé často zapomínají, že i oni potřebují kvalitní jídlo, které je zdrojem prospěšných vitamínů. Při přípravě jakékoliv dýňové pochoutky si dejte stranou i nějakou tu porci pro sebe.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *