Několik tipů od trenérky sebeobrany
Existuje pár jednoduchých kroků, které vám pomohou chránit se před útočníkem a vyhnout se případným problémům. Třeba už jenom to, jak na okolí působíte, je důležité pro to, abyste minimalizovaly možnost útoku na vaši osobu. Neverbální komunikace můžete ukázat, že jste silní a sebevědomí a nebudete jednoduchým cílem, už jenom tohle vám pomůže se vyhnout případným konfliktům.

Sebeobrana a její znalost vám pomůže rychleji zareagovat, když dojde na nejhorší a někdo vás bude obtěžovat. Věnovat pozornost svému okolí je ta nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, abyste se udrželi v bezpečí. Vědět, jak se bránit, když na vás někdo zaútočí, nemusí být něco, co vám zabere mnoho času. Ale určitá znalost sebeobrany je v dnešní době něco nad čím by se každý měl zamyslet.
Proto jsme požádali odbornici na sebeobranu, aby nám poskytla rychlý přehled některých základních bezpečnostních tipů, které vám pomohou cítit se bezpečněji.
Jennifer Cassetta je tvůrkyně populárního programu sebeobrany Stilettos & Self Defense, který vyučuje na vysokých školách, ve firmách a také vede kurzy po celém světě, nám může poskytnout mnoho informací o tom, jak zůstat v bezpečí a případně se umět ubránit případným útokům. V tomto článku uvedeme několik tipů o tom, jak se cítit bezpečně a na co si dát pozor v různých situacích.
Sebeobrana tipy:
Věnujte pozornost svému okolí
Vždy, když vyjdete z domova, buďte ve střehu a uvědomte si, co se děje ve vašem okolí. Můžete tím předejít mnoha nebezpečným situacím.
Soustřeďte se na okolí a nerozptylujte se
Telefon mějte při chůzi v kabelce nebo v kapse na zip, abyste nebyli v pokušení kontrolovat e-maily, zprávy nebo sociální media a tím ztratili pozornost nad okolím. Pokud máte pocit, že vám hrozí reálné nebezpečí, telefon si vezměte do ruky a připravte si číslo na policii, abyste ho mohli rychle použít.
Pokud vám je něco nepříjemné řekněte to
Nebojte se sdělit své hranice, když se lidé ve vašem osobním prostoru dostanou příliš blízko, pokud se cítíte zranitelní a necítíte se bezpečně. Použijte silný a důrazný tón a řekněte někomu, aby ustoupil nebo vystoupil z vašeho osobního prostoru, dáte tím najevo, že si nenecháte nic líbit.
Při napadení použijte vše, co máte

Pokud vás někdy někdo chytí, můžete útočníka bodnout do paže nebo do ruky klíčem, který již držíte, abyste se mohli uvolnit z jeho sevření. Jestli nosíte pepřový sprej, nebojte se ho použít, ale dejte pozor na silný vítr, abyste nezasáhli i sebe.
Ženy by si měly pamatovat tři nejúčinnější cíle na útočníka: oči, hrdlo a třísla.
Neukazujte strach
Pomocí řeči těla neverbálně komunikujte, že jste silní a sebevědomí a nemáte čas na nesmysly. Hlava vzhůru, ramena dozadu a navazujte krátký oční kontakt se všemi lidmi okolo.
Bezpečnost při cvičení venku

Když jste sami venku třeba při běhání, buď neposlouchejte hudbu vůbec, NEBO si nechte jedno sluchátko vytažené a hudbu na dostatečně nízkou hlasitost, abyste slyšeli vše, co se děje ve vašem okolí. Čas od času se ohlédněte za sebe a všímejte si okolí.
Sebeobrana na parkovišti
Při chůzi na parkovišti mějte v rukou klíče, jako byste je právě chtěli použít k odemknutí auta. Pokud máte pocit, že by vás někdo mohl sledovat, nasedněte co nejrychleji do auta a nejdřív zamkněte dveře, až potom je čas na další úkony.
Vždy důvěřujte své intuici
Věda nyní ukazuje, že „vnitřní pocity“ jsou naše vrozené biologické nástroje, které nás udržují v bezpečí. Proto je důležité jim naslouchat a nesnažit se je umlčet racionálním myšlením.
Začněte navštěvovat kurzy bojového umění nebo sebeobrany
Sebeobrana a technika fyzického boje – kromě reakcí instinktivních, se kterými jsme se narodili a které nám jsou vlastní, můžeme navštěvovat kurzy a bojové schopnosti rozvíjet. Třeba Jiu-Jitsu nebo Aikido je vhodným bojovým uměním pro menší lidi, protože se spoléhá na pákový efekt a dynamiku, takže zde nejde jenom o sílu a velikost. Avšak jakýkoli výcvik bojových umění je skvělý pro vaši obranu a fyzickou kondici.
Chraňte svůj osobní prostor
Aby vám někdo fyzicky ublížil, musí se k vám dostatečně přiblížit. Doporučuje vám, abyste se v případě, že se u nějakého člověka cítíte nebezpečně nebo z něj máte špatný pocit, nedovolili, aby vás izoloval a dostal se k vám moc blízko.
Pokud jste například na veřejnosti, zůstaňte v každém případě mezi lidmi. Můžete zůstat dostatečně daleko, aby se vás nemohl dotknout. Využijte vše, co máte po ruce. Můžete si stoupnout tak, aby mezi vámi a druhou osobou byla židle nebo stůl? Pamatujte si, že pokud útočník není ozbrojen, tak když se k vám nedostane dostatečně blízko, tak vám nemůže fyzicky ublížit.