Zde vám přinášíme několik tipů, jak to lépe zvládnout.

Nedá se to jinak říct: Rozchody jsou většinou hrozné, i když se k nim snažíme přistupovat s odstupem, proto vám v tomto článku přinášíme několik tipů, jak přežít rozchod s partnerem. Rozchody s vámi mohou otřást až do základů, což způsobí, že začnete pochybovat o důvěře a víře v lásku jako takovou. Pokud jste se rozešli, potýkáte se s opravdovou bolestí odmítnutí a truchlením nad ztracenou láskou.

I když jste to vy, kdo se rozhodl vztah ukončit, tak se často do vašeho smutku vloudí pocit viny. I v těch nejpřátelštějších, vzájemných situacích je rozchod konec – a v kultuře, která klade důraz na „navždy“ jako na partnerský cíl, máme pocit, že konec je neúspěch a selhali jsme.
Ve skutečnosti jsou rozchody často předzvěstí nového a lepšího života (který může nakonec zahrnovat vztah s někým, s kým jste více kompatibilní). Ale v těch prvních několika náročných dnech a týdnech máte plné právo cítit se beznadějně. Časem se ale můžete posunout dál a vystoupat výš.

Tady je pár tipů, jak přežít rozchod s partnerem a rychleji se cítit lépe:

Nechte si čas na truchlení

Bez ohledu na okolnosti vašeho rozchodu, vaše pocity jsou skutečné a jejich zpracování je cesta sama o sobě. „Když se s někým rozejdete, tak ztrácíte velkou část svého života. Jsou to přátelé, milenci, důvěrníci a možná i spolubydlící” říká Charly Lesterová, odbornice na randění a majitelka seznamky. „Pravděpodobně jsou už nějakou dobu každodenní součástí vašeho života a je třeba, abyste nad tou ztrátou truchlili skoro jako nad smrtí. Je v pořádku cítit se jeden den smutně, druhý den naštvaně, pozítří zapírat a zase se cítit smutně. Je to  součástí procesu, jak přežít rozchod s partnerem.

Zvažte vymazání čísla svého bývalého

Možná jste si řekli, že zůstanete přáteli. Přátelství po rozchodu může vzniknout časem, ale klíčovým slovem je zde „čas“. Jen velmi málo bývalých zvládne bezproblémový přechod do roviny přátelství okamžitě (a pokud si myslíte, že vy to zvládnete, zamyslete se nad tím, co se stane, když jeden z vás začne chodit s někým novým).
Pokud byl rozchod podněcován druhou osobou, vymažte si z telefonu i její číslo, abyste ji nekontaktovali. Pomůže vám to, vyhnout se obávanému opileckému vytáčení a eliminovat nutkání posílat neuvážené zprávy.

Chraňte své srdce čistkou na sociálních sítích

Ať už se probíráte starými fotkami lepších časů, nebo se snažíte sledovat na profilu svého bývalého, abyste analyzovali každou aktualizaci, Facebook a Instagram mohou být čistým jedem pro zlomené srdce. Snažit se dekódovat, jestli je váš bývalý šťastný, když zveřejnil fotku z koncertu, vás prostě donutí cítit se mnohem hůř.

Nezáleží na tom, co vám může říct profil vašeho ex, není špatné ho sledovat, ale klidně ho ve jménu duševního zdraví zablokujte. Můžete si také vybrat, zda chcete „nesledovat“ přítele na Facebooku po dobu 30 dní, takže se vám příspěvky od něj nebudou objevovat na zdi (i když budete stále potřebovat silnou vůli, abyste se vyhnuli kontrole jeho profilu).
Totéž platí pro jeho přátele a rodinu. Jestli si myslíte, že začínáte být posedlý každým pohybem svého bývalého, tak jej okamžitě zablokujete nebo odstraňte ze sociálních sítí. Toto je v dnešní době sociálních sítí velmi důležitá rada a pomůže vám přežít rozchod s partnerem.

Nekontaktujte svého ex, pokud to není nezbytně nutné

Jak přežít rozchod s partnerem? Držet si odstup je ze začátku rozhodující! Přesunout logistiku a vymyslet společnou péči o psa je jedna věc; zavolat nebo se zastavit pro tu mikinu, kterou nutně „potřebujete“, je věc druhá. Nepomůže to vašemu ozdravnému procesu, a čím rychleji se dokážete přizpůsobit životu bez svého bývalého, tím lepší to pro vás bude.

Naplánujte si program s přáteli

koncert

V prvních dnech po rozchodu se pravděpodobně nebudete cítit dobře, tak se snažte rozptýlit, jak je to jen možné. Udělejte si plány s přáteli nebo rodinou, abyste neměli tolik času na přemýšlení o minulosti.

Domluvte si večeři s vaším nejlepším přítelem – a když se z toho stane několikahodinové posezení, tím lépe pro vás. Pokud jste typ, který zanedbává ostatní vztahy, když je zamilovaný, přijďte vyzbrojeni omluvou (a úmyslem už to nikdy neudělat). Můžete také svoji energii investovat do navazování nových přátelství. Nezapomeňte se striktně držet kamarádů, díky kterým se cítíte jako nejlepší verze sebe sama, místo těch se kterými se necítíte dobře. Vaše srdce je teď raněné a musíte o něj pečovat!

Vytvořte si rozchodový seznam skladeb

Hudba má silný vliv na náladu, a proto je rozchodový playlist klíčovou součástí vaší post-rozchodové výbavy. Když zjistíte, že se vznášíte v rozbouřeném moři emocí, když jedete do práce nebo vztekle uklízíte svůj byt, nechte u toho znít váš playlist.
Pokud jde o to, co dát za písničky do vašeho playlistu. To je velmi individuální. Podle studie z roku 2016 je poslech smutné hudby pro někoho zdrojem útěchy, zatímco pro jiné je to ještě horší. Pokud z minulosti víte, že náladové písně vás uklidní, jděte do toho.

Vraťte se k věcem, které milujete, ale do teď jste je nedělali

Pamatujete, jaké indické jídlo bývalo vaše oblíbené, ale váš bývalý indické jídlo nesnášel? Objednejte si večer kari a užijte si chuť sladké svobody. Když potkáme někoho nového a začneme s ním trávit spoustu času, některé z našich oblíbených aktivit mohou snadno vymizet. Teď, když je vztah u konce, je čas, abyste začali denně cvičit jógu, jezdit na kole, hrát deskové hry, cokoliv, co vám dělalo radost, určitě vám to pomůže lépe přežít rozchod.

Ztraťte se v dobré knize

čtení

Existuje lepší (a cenově dostupnější) forma úniku než se začíst do knihy? Dejte si jednu do tašky a vydejte se do parku nebo do kavárny – dostane vás to z domu a nikdy nevíte, s kým navážete rozhovor o knize, kterou držíte v ruce.

Zůstaňte v pohybu s novým tréninkem

jak přežít rozchod s partnerem

Cvičení pomáhá zlepšit vaši náladu – zvedají se hladiny endorfinu a serotoninu (můžete poslouchat váš rozchodový playlist, zatímco budete cvičit! Pokud jste nikdy předtím neměli fitness režim, vůbec to nevadí. Nedávná studie naznačuje, že když začnete dnes, může to stále přinést velké výhody, včetně nižšího rizika srdečních onemocnění, vzniku diabetu 2. typu a rizika předčasného úmrtí. Kromě toho je těžké, ne-li nemožné, proplakat se celou hodinu Zumby.

Cestujte a objevujte nová místa

Přenastavte svou mysl na poznávání nových míst. Nemusí to být okázalé, ve stylu filmu Jíst, meditovat, milovat. Můžete začít tím, že si změníte cestu domů, nebo se podíváte do restaurace, kam jste vy dva nikdy nešli.
„Když jste ve vztahu, je snadné pohybovat se stále na stejných místech a dělat stejné věci. Soustřeďte se na to, abyste prozkoumali části města, ve kterých jste nikdy nebyli, nebo si sami udělejte víkendový výlet někam, kam jste chtěli zavítat, ale neměli jste čas.

Nedělejte hned zásadní změny

tetování

Nebo aspoň chvilku počkejte, než si poprvé v dospělosti pořídíte ofinu. To samé platí pro odchod z práce, tetování, které se včera zdálo být skvělé, a všechny ostatní zásadní životní změny. Je nejlepší si zapsat všechny tyto nápady a vrátit se k nim o několik týdnů později. Je pravděpodobné, že vaše emoce budou, jako na houpačce a že nebudete normálně spát ani jíst, což může ovlivnit váš úsudek.

Odolejte touze pořád řešit, co se pokazilo

Díky našim vztahům se o sobě hodně dozvídáme – jak o těch dobrých, tak o těch ne příliš dobrých vlastnostech. To znamená, „chodit dokola a cítit se naštvaný a rozmrzelý vám nepomůže dozvědět se něco o sobě a o tom, co ve vztahu vlastně chcete. Zacyklí vás to v minulosti a nikam se neposunete.

Snažte se přijmout, že vztah skončil z nějakého důvodu, a soustřeďte se spíš na představování toho, co byste chtěli dát a přijmout ve svém dalším vztahu. Meditace a terapie jsou dva způsoby, jak se zbavit hněvu nad tím jak vám bylo ukřivděno.

Nevrhejte se na randění moc brzo

Pokud se přistihnete, že mluvíte o svém posledním vztahu na rande s dalším potenciálním partnerem, je to jasné znamení, že potřebujete více času. Zatímco poznávání nových lidí může být skvělý způsob, jak si uvědomit, že v moři je spousta dalších ryb, nechcete vzlykat nad svým bývalým u skleničky.

Konečně, až budete připraveni, odpusťte

Odpusť si chyby, které jsi udělal ve vztahu, a odpusť druhému člověku. Neodpouštíme druhému člověku, odpouštíme sami sobě. Když se zbavíte hořkosti, pomůže vám to nakonec přátelství s bývalým navázat, pokud ho oba budete chtít. A co je důležitější, pomůže vám to posunout se vpřed.

Toto byl souhrn našich tipů “Jak přežít rozchod s partnerem”. A nezapomeňte, že všechno potřebuje určitý čas, než se věci začnou vracet do normálu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *