7 tipů jak si zlepšit imunitu

Právě se nacházíme v období, které je každý rok spojeno s vyšším výskytem chřipek a různých viróz, proto není od věci získat pár tipů, jak si zlepšit imunitu. Není, ale důvod dělat si zásoby léků proti nachlazení a rýmě, protože existuje spoustu přírodních prostředků, které vám pomohou posílit váš imunitní systém a zůstat v perfektní kondici, i v tomto pro náš organismus náročném období. V tomto článku vám poradíme, jak si jednoduše zlepšit imunitu a zůstat zdravý po celý rok.

Než se do toho pustíme, dovolte mi vyjasnit mylnou představu o tom, proč v zimě onemocní více lidí ve srovnání s teplejším obdobím roku: Neexistuje nic takového, jako „chytit rýmu“ z prochladnutí. Ve skutečnosti existuje několik studií, které ukazují, že vystavení chladu ve skutečnosti vaši imunitu zvyšuje.

Mravenci s tabletkou

Tak proč v zimě onemocní víc lidí? Neexistuje žádná jasná odpověď. Někteří vědci si myslí, že je to proto, že máme tendenci zůstávat více uvnitř, což nám dává mnohem větší šanci

vystavit se bakteriím a virům. Jiní si myslí, že by to mohlo souviset s intenzitou slunečních paprsků a jejich nedostatkem. Ať je důvod jakýkoliv, není to nic, co by se nedalo změnit s pomocí zdravých rad a prevence.

Zde vám přinášíme sedm způsobů, jak si zlepšit svou imunitu přírodní cestou:

1. ZAJISTĚTE TĚLU DOSTATEK VITAMÍNU D (ne v syntetické formě)

Možná vás to překvapí, ale většina lidí má nízkou hladinu vitamínu D (zvláště v zimě). Někdy až nebezpečně nízkou. Někteří lidé, kteří si mysleli, že jsou celkem zdraví, měli hladiny pod 20 ng/ml, což je hodnota, které může vážně poškodit váš imunitní systém a hormonální rovnováhu.

Nejlepší je získat vitamín D ze slunce, pokud je to samozřejmě možné. Slunce je absolutně nejlepším zdrojem vitamínu D a přispívá k silnému posílení imunitního systému. Vaše tělo produkuje vitamín D i při mírném vystavení slunečním paprskům. Když UVB paprsky (nikoli UVA paprsky) z poledního slunce zasáhnou vaši kůži, reagují s oleji ve vaší kůži a vytvářejí vitamín D, který se pomalu vstřebává do vašeho těla. Je důležité upozornit, že opalovací krémy blokují schopnost vašeho těla produkovat vitamín D.

Pokud pracujete celý týden v kanceláři od devíti do pěti, pak s největší pravděpodobností budete potřebovat doplnit vitamín D. Ale, pokud jde o vitamín D, musíte být opatrní na umělé formy v mnoha doplňcích stravy, protože umělé formy vitamínů jsou většinou mnohem méně účinné, než přírodní formy. Vitamín D2 je nejběžnější syntetická verze v multivitamínech, i když přírodní D2 můžeme najít i v některých potravinách, třeba některých houbách. Přírodní vitamín D3, ať už z oleje z tresčích jater, nebo na oleji založený doplněk vitamínu D3, jsou nejlepší volbou pro doplnění vitamínu D.

Nejlepšími zdroji přírodního vitamínu D jsou žloutky, tučné ryby jako losos a makrela, vnitřnosti a některé houby. Mějte však na paměti, že je docela náročné získat dostatek vitaminu D v zimě pouze ze stravy, a proto není od věci nechat si hladinu vitamínu D zkontrolovat u vašeho lékaře.

2. JEZTE VÍCE ČESNEKU

Česnek je jedním z nejlépe dostupných a nejsilnějších superpotravin. Nejenže se jeho historie táhne tisíce let zpátky, kdy se používal k léčbě různých nemocí, dokonce byly stroužky česneku nalezeny v hrobce krále Tutanchamona. Také mnoho studií z minulosti i současné doby, potvrzují vliv jeho konzumace na zlepšení imunitního systému.

Začněte do jídel zařazovat drcený sušený česnekový prášek nebo čerstvý nasekaný česnek. Pokud nemáte česnek rádi, můžete ho brát v tobolkách.

3. POUŽÍVEJTE PROBIOTIKA

Sedmdesát procent našeho imunitního systému leží ve střevní mikroflóře, a proto je důležité ji udržovat v dokonalé rovnováze, aby její imunitní funkce nebyla potlačena. K tomuto účelu nám mohou velmi dobře posloužit probiotika.

Probiotika jsou živé mikroorganismy mezi nejznámější patří bifidobakterie a laktobacily, které napomáhají udržet střevní mikroflóru v ideálním stavu. Probiotika můžeme koupit i jako kapsle v lékárně, ale existuje i několik potravin, kde se přirozeně vyskytují.

Kombucha fermentovaný čaj

Jednou z nich je Kombucha, je to fermentovaný čaj, který obsahuje miliardy střevních mikroorganismů (probiotik), které pomáhají posílit váš imunitní systém posílením hladin dobrých organismů ve střevech. To poskytuje první úroveň obrany proti patogenům z věcí, které konzumujeme.

Kefír je kultivovaný/fermentovaný mléčný nápoj, který se používá tisíce let jako elixír zdraví. Kefír je ještě lepším zdrojem probiotik než čaj Kombucha, ale rozmanitost je nejlepší, pokud jde o probiotika, takže používejte různé zdroje pro optimální výsledky pro váš trávicí a imunitní systém. Kefír je také nejjednodušší formou mléka a velmi dobře se tráví protože je z 99 procent bez laktózy.

Další z lehce dostupných přírodních zdrojů probiotik je bílý jogurt, acidofilní mléko, podmáslí, kysané zelí a nakládaná zelenina. Konzumace potravin s probiotiky, je jedna z jednoduchých možností jak si zlepšit imunitu.

4. PIJTE ČAJ

Existují důkazy, že zelený a heřmánkový čaj mohou pomoci s posílením imunitního systému. I když jejich efekt není tak velký, nemůžeme tím nic pokazit, protože oba obsahují i silné antioxidanty. Také můžeme v lékárně zakoupit speciální čaj na posílení imunity, který je namíchán z několika bylin (např. Echinacea, Jitrocel, Šípek a květ Bezu).

5. POUŽÍVEJTE DOPLNĚK S KRILOVÝM OLEJEM

Astaxanthin je přirozeně se vyskytující řasa, která se nachází hluboko v oceánu. Kril, který se rychle stává nejlepším zdrojem mastných kyselin Omega-3, se živí astaxantinem, stejně jako krabi, humři, lososi a další mořští živočichové. Tato řasa je velmi silný antioxidant, který je schopen pomoci imunitnímu systému těla, přidává další vrstvu obrany a pomáhá tělu snížit zánět, který způsobuje onemocnění.

Bylo prokázáno, že astaxanthin je desetkrát účinnější v likvidaci volných radikálů než jakékoli jiné karotenoidy. Schopnost astaxanthinu přijímat volné radikály a umožnit jiným antioxidantům, aby je zničily, umožňuje tělu šetřit vlastní imunitní systém pro jiné problémy, a tím zvyšuje vaši imunitu.

6. ZACVIČTE SI

Když se necítíte, ve své kůži, tak vysoká intenzita tréninku nepatří mezi nejlepší nápady. Intenzivní trénink nutí tělo k větší rekonvalescenci v době, kdy vaše tělo potřebuje všechnu

Také jógou lze zlepšit imunitu

svou energii, aby bojovalo proti nastupující nemoci. Pokud si myslíte, že se o vás pokouší

nemoc, snižte intenzitu svého cvičení. Ještě lepší je vyměnit cvičení, třeba za procházku nebo jemnou jógu, dokud se zase nebudete cítit dobře. Pravidelná fyzická aktivita je jedna z možností, jak si zlepšit imunitu.

7. VYHNĚTE SE PRŮMYSLOVĚ ZPRACOVANÝM POTRAVINÁM

Není čas bombardovat své tělo zpracovanými potravinami, zánětlivými omega-6 oleji (sójovým olejem, kukuřičným olejem atd.), smaženými potravinami, kukuřičným sirupem s vysokým obsahem fruktózy, rafinovanými cukry nebo chemickými přísadami.

Tyto toxické potraviny nutí vaše tělo dělat mnohem více práce, aby se vypořádalo s těmito potravinami a bojovalo proti vnitřnímu zánětu, který způsobují ve vašem těle. Také obilné potraviny jako chléb, cereálie, muffiny, těstoviny a housky jsou hlavními viníky způsobujícími vnitřní zánět a narušující normální funkci střev, takže se pokud možno vyhněte i těm. Pro někoho může být velmi složité tyto potraviny úplně odstranit z jídelníčku, v tom případě zkuste postupně snižovat jejich množství. Pravděpodobně zjistíte, že se bez nich cítíte mnohem lépe a máte větší množství energie.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *