Výhody a 7 tipů jak začít

Studená sprcha jako ranní rituál? Výhody a 7 tipů jak začít – Navigace v článku

Je otužování studenou sprchou momentální módní společenský rozmar, nebo na tom něco je a přináší nám to spoustu zdravotních benefitů? Jediný způsob, jak to zjistit na 100 % je vyzkoušet otužování studenou sprchou na vlastní kůži – v tomto článku najdete pohromadě vše, co potřebujete vědět, abyste mohli jednoduše začít.

Každodenní ranní studená sprcha si v posledních letech získala velkou popularitu a stále více lidí si jí dopřává. Proklamované výhody jsou obrovské a sahají od zlepšení kvality pleti až po případné zlepšení příznaků deprese. Škála pozitivních účinků na naše tělo je opravdu široká.

Přehled výhod pro náš fyzický a psychický stav

Pokud jste dostatečně odvážní a už jste to vyzkoušeli studenou, pak jste si již vědomi mnoha výhod, které rychlá studená sprcha může mít. Pro dalších 99 % populace je zde několik vědecky podložených informací o výhodách otužování, které máme v současné době k dispozici.

Výhody pro naše tělo:

Zlepšení imunitního systému

Jedna studie zjistila souvislost mezi otužováním a prokazatelně sníženou nemocností, což mělo za následek 29% snížení počtu dní na pracovní neschopnosti u těch, kteří praktikovali každodenní otužování pomocí studené sprchy.

Vyšší hladina energie

Studená sprcha může pomoci snížit tzv. „mozkovou mlhu“ a zvýšit celkovou hladinu energie během dne. Chladné teploty vás mohou „vrátit“ zpět do reality, jako když dostanete elektrický šok do nervového systému, což zároveň zvyšuje průtok krve ve vašem těle. Existují i důkazy, že studená sprcha může být prospěšná v boji s chronickým únavovým syndromem.

Zvýšení metabolismu

Každodenní ranní studená sprcha může také zvýšit metabolismus pomocí zvýšené tepové frekvence a zvýšením hladiny adrenalinu v těle. O otužování se také říká, že zvyšuje hladinu testosteronu, což vám může pomoci zbavit se přebytečného tuku uloženého ve vašem těle.

Výhody pro naší duši:

Zlepšení sebekontroly

Studená sprcha vás naučí, jak lépe zvládat sebekontrolu a sebekázeň tím, že vám ukáže, jak zvládat dočasnou bolest a nepohodlí, a dostane vás mimo vaši komfortní zónu. Pokud můžete jít daleko za hranice své komfortní zóny pomocí sprchování studenou vodou, tak pak spoustu dalších věcí mimo vaši komfortní zónu se vám bude jevit o dost jednodušší.

Zvýšení stavu bdělosti a motivace

Studená sprcha je skvělým způsobem, jak se „probudit“ a zvýšit bdělost před začátkem dne. To je důvod, proč mnozí mají studenou sprchu jako součást jejich ranního rituálu, zejména se to hodí, pokud máte problémy se ráno pořádně probudit.

Snížení hladiny stresu a úzkosti

Studená sprcha vám také může pomoci zmírnit stres a úzkost tím, že pomáhá obnovit váš nervový systém. Během sprchování je vaše tělo zaplaveno adrenalinem a uvedeno do režimu „boj nebo útěk“, poté ale budete v mnohem klidnějším stavu. Jedna studie také naznačuje, že otužování může být prospěšné i při zmírňování příznaků deprese.

Studená sprcha: Tipy a triky jak začít

Jak poznám, že je to pro mě to pravé?

V konečném důsledku to jen stačí vyzkoušet na vlastní kůži a zažít výhody, které to obnáší. Ale pozor musím vás varovat: nebude to nic příjemného. Jakmile vás zasáhnou první kapky ledové vody, je těžké ji nevypnout a nevzít si pěkný teplý ručník. Intenzivní nepohodlí chladu dokáže snadno smýt všechny důvody, které se zdály tak jasné dvě minuty před tím.

Buďte připraveni to zažít a překonat toto dočasné nepohodlí! Překonat bolest je to, co vás nakonec posílí. Poslední měsíc jsem dělal 30- denní experiment a studenou sprchu jsem měl jako součást své ranní rutiny. Jen 2-3 minuty na každé sezení! Bylo to těžké, ale prospěšné. Rozhodně jsem si všiml významných přínosů v mé bdělosti a měl jsem mnohem více energie po celý den.

Tip č. 1: Vytvořte si seznam skladeb

Vaším největším spojencem v boji se studenou vodou je jednoduše se rozptýlit od dočasné bolesti a pokračovat dál. Hudba je jeden z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout. Vytvořte si perfektní playlist z oblíbených písniček, abyste se rozehřáli a inspirovali. Klidně si zazpívejte a zatancujte – opravdu se do toho naplno dejte a bavte se.

Nejen, že to odvede vaše myšlenky od studené sprchy, ale zároveň vám to zlepší náladu a dodá energii. Říct si, že to zvládneš přes jednu písničku, je mnohem jednodušší, než jen stát v tichu, zatímco každý kousek tvého těla je v šoku. Toto je fenomenální způsob, jak začít každé ráno, zejména pokud jste typ člověka, který má obecně problém s něčím začít a vydržet.

Tip č. 2: Motivujte sami sebe

Váš vnitřní dialog je důležitým zdrojem motivace a inspirace. Buďte svým vlastním koučem tím, že se trochu podpoříte před vstupem do studené sprchy. A jakmile do ní skočíte, pokračujte v pozitivních afirmacích a motivacích, jako když vás trenér boxu udržuje soustředěného, zatímco jste uprostřed boje.

Pár motivačních vět pro inspiraci:

„Nic mě nezastaví!”

„Zvítězím nad svou bolestí!”

„Dokážu překonat jakoukoli bolest nebo překážku!”

„Ještě větší zima – to je všechno, co umíš?”

„Jestli to zvládnu, dokážu se dostat přes cokoliv!”

Můžete si připravit svoje motivační hesla předem. Nebo buďte spontánní a uvidíte, co vás napadne.

Tip č. 3: Zaměřte se na svůj dech

meditujici mnich

Váš dech je ovladačem k vašemu nervového systému. Můžete se nadýchat tím, že budete dýchat rychleji a mělčeji, nebo se můžete uklidnit tím, že budete dýchat pomaleji a hlouběji. Možnost změnit dýchání je skvělý způsob, jak lépe zvládat svůj fyzický a duševní stav. Je známo, že mniši meditují pod studenými vodopády a využívají svůj dech k „vytváření tepla“ ve svém těle v boji s extrémně studenou vodou.

Podobným způsobem můžete dýchat i při studené sprše. Nejprve se soustřeďte na dýchání a sledujte, jak se mění, když vstoupíte do studené sprchy. Pak zkuste najít způsoby, jak změnit rytmus a hloubku dýchání, které vám pomůžou lépe zvládat bolest a překonat další okamžik. V konečném důsledku, pokud budete lépe kontrolovat své dýchání, budete překvapeni, o kolik větší sílu máte v daném okamžiku.

Tip č. 4: Začněte postupně

Nikdo neříkal, že musíte skočit rovnou do ledové vody. Pro mnoho lidí je jednodušší začít s vlažnou vodou a pak se postupně propracovávat k chladnějším a chladnějším teplotám, jak se vaše tělo stále přizpůsobuje. Pomalu se propracovávejte ke zcela „studenému“ nastavení sprchy v rozmezí 1-2 minut. Pak otestujte, jak dlouho vydržíte.

Říká se, že když upustíte žábu do vroucí vody, hned vyskočí, ale když ji pomalu teplotu zvýšíte, žába nepozná blížící se nebezpečí a uvaří se. Totéž často platí o sprchování studenou sprchou. Přizpůsobováním se hrozba stává mnohem menší a zvládnutelnější.

Tip č. 5: Střídání teplé a studené vody

Další technikou, která pomáhá usnadnit studené sprchování, je zkusit tzv. „střídavé sprchování”. To znamená střídat sprchování horkou a studenou vodou. Můžete použít třeba 60 sekund studenou a 20 sekund horkou vodu, nebo jakýkoli jiný poměr, který zvyšuje pravděpodobnost, že se skutečně budete dostávat pomalu k cíli. Jen si dejte pozor, abyste nezjistili, že se sprchujete hlavně horkou vodou.

Puštění teplé vody po studené na několik sekund poskytne svalům pár okamžiků na uvolnění a navíc umožní prohřát pokožku. Mějte na paměti, že když děláte „střídavé sprchování“ je pro vás nejlepší ukončit sprchování studenou vodou, aby se maximalizovaly výhody této techniky.

Tip č. 6: Měřte si čas a najděte si parťáka 

nejlepší kamarádi

Proměňte své ranní otužování v osobní výzvu!

Před každým sprchováním si nastavte časovač a zjistěte, jak dlouho vydržíte. Ujistěte se, že si každý den zapisujete své skóre a sledujete svůj postup. Může to být opravdu zábavný způsob, jak se donutit stále zlepšovat. Můžete si stanovit týdenní nebo měsíční výzvy a pokuste se je dodržet. Bude to ještě lepší a zábavnější, když si najdete přítele, který do toho půjde s vámi. Můžete si udělat takovou menší přátelskou soutěž, a navzájem se motivovat.

Tip č. 7: Předstírej, že jsi hrdina

kapitan america

Jeden zábavný prvek, který si můžete přidat do studené sprchy, je představa, že jste hrdina v akčním filmu. Předstírejte, že lezete po cestě na ledově studenou horu v bouři, abyste zabili svého posledního nepřítele – nebo si představte, že jste přeživší na severním pólu a snažíte se najít úkryt, teplo nebo potravu.

Pokud se vám podaří proniknout do vaší představivosti, můžete často získat přístup k další motivaci a inspiraci, o které jste ani nevěděli, že ji máte. Už jsem psal o moci předstírání, že jsem někdo jiný. Například studenti, kteří si představovali, že jsou superhrdinové, pracovali tvrději na úkolu a věnovali mu více času. Často tuto schopnost představivosti ztrácíme s přibývajícím věkem, ale je to dovednost, kterou bychom měli praktikovat po celý život.

Teď už zbývá jediné: Jděte to zkusit! Teď už víte všechno, co potřebujete vědět o otužování pomocí sprchování studenou vodou. Takže vám držím palce, a doufám, že vám tento článek pomůže začít a vydržet. Většina lidí popisuje okamžitý efekt, takže na výsledek, nebude muset dlouho čekat.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *