Zjistěte, jak najít ten nejužitečnější plánovací diář nejen na základě vzhledu, ale i podle formátu, vazby, hmotnosti papíru a rovnováhy mezi pracovním a volným časem.

Rozhodli jste se, že chcete mít svůj čas lépe zorganizovaný? Díky klasickému papírovému diáři můžete konečně převzít kontrolu nad svým týdenním rozvrhem.

Koupě plánovacího diáře je skvělé osobní rozhodnutí, založené výhradně na VÁS a na tom, jak svůj život žijete. Plánovací diáře nenabízí jednu velikost, která by se hodila pro všechny, a to, že jeden diář vyhovuje člověku, který dělá podobné věci jako vy neznamená, že bude vyhovovat i vám. Takže ve snaze zabránit vám ve špatném výběru se chci podělit o pár tipů, jak vlastně vůbec vybrat ten nejvhodnější plánovací diář pro váš životní styl.

Jak si vybrat nejvhodnější plánovací diář

Pokud si plánovací diář nekupujete poprvé, nejdříve zapřemýšlejte nad všemi těmi minulými, které vašima rukama prošly. Jsem si jistá, že jste v minulosti nějaké diáře měli. Zamyslete se nad tím, co se vám na nich líbilo a také nad tím, co se vám nelíbilo a co jste si mysleli, že jim chybí. Na trhu jsou tuny různých plánovacích diářů, takže nemusíte být věrní jedné značce, ale můžete experimentovat. Sice může být opravdu těžké přijít na to, co by váš diář měl mít, ale není tak těžké vědět, co by mít neměl. Můžete tedy začít z druhé strany a vypsat si, co v něm určitě nechcete.

Datovaný nebo nedatovaný

Skvělé téma k rozhovoru, co myslíte? Už žádné debaty o počasí! Buď jste pro datované diáře, nebo proti nim. Ale pro případ, že si ještě nejste jisti, níže je nejlepší způsob, jak se rozhodnout:

Datovaný diář
Datovaný diář

Pokud v minulosti uplynuly i týdny, kdy jste se svého diáře ani nedotkli, je dobré použít nedatovanou verzi. Ale pokud jste pilní a stíháte se svým diářem držet krok, Vřele doporučuji datovaný diář.

Tady je důvod proč. Datovaný plánovací diář vám zabrání zapomenout na věci, které se budou dít ve vzdálené budoucnosti. Jako např. návštěva u zubaře, kterou si naplánujete až za šest měsíců. Nebo narozeniny přítelkyně vašeho bratra, které bude mít zase až příští podzim. Nedatované plánovací diáře téměř znemožňují držet s nimi krok, pokud si je nejdřív celé neprojdete a nenapíšete dopředu datumy. A pokud to plánujete takto udělat, rovnou si ušetřete hodinu vašeho času, kterou by to zabralo, a kupte si datovanou verzi.

Oddělená práce od volného času

Máte dvě možnosti. Můžete mít jeden diář pro práci a jeden diář pro domácnost a volný čas, nebo můžete použít jeden diář pro obojí. Tady neexistuje špatná odpověď, protože každá možnost má svá pro a proti.

Plánovací diář
Plánovací diář

Oddělené plánovací diáře

Pro: Více prostoru pro psaní důležitých detailů, méně chaosu na stránkách, schopnost soustředit se při plánování na jeden segment (práce versus volný čas).

Proti: Nutné držet krok se dvěma diáři za všech okolností, může dojít k překrývání událostí a schůzek, hrozí úplné vyhoření a nepoužívání ani jednoho diáře.

Smíšený plánovací diář

Pro: Získáte úplný přehled náplně celého dne, nosíte s sebou jen jeden seznam úkolů, jen jeden plánovací diář.

Proti: Méně místa pro psaní, hrozí nepřehledné zápisy a chaos, potenciál pro roztěkanost.

Kroužková, šitá nebo kovová vazba

Možná si myslíte, že je to hloupé, ale opravdu záleží na tom, jak je váš diář svázán. Některé diáře mají kroužkovou vazbu, jiné jsou šité a další mají vazbu kovovou vhodnou pro snadnou manipulaci se stránkami.

Kroužková vazba

Díky kroužkové vazbě se listy samy neotáčejí, když necháte na stole diář otevřený. Lehce vidíte, jak je celý týden rozložený, aniž by se listy stále otáčely. Často můžete najít úžasné klip-in příslušenství, jako jsou rozlišovače kategorií, smazatelný seznam úkolů a úložné kapsy. Ale tento typ vazby může poškodit věci uvnitř vaší kabelky a znepříjemnit psaní v blízkosti kroužkové spirály, která často vyčnívá.

Šitá vazba

Šitá vazba dělá z diáře elegantní knihu, kterou lze snadno nosit a skladovat v kabelce, navíc psaní na celou stránku je hračka narozdíl od diáře s kroužkovou spirálou. Někdy se ale vazba může rozvírat a co se týče příslušenství, není možné vkládat do již šité vazby další stránky či kapsy apod.

Diář s kovovou vazbou
Diář s kovovou vazbou

Kovová vazba

Kovové vazby jsou k dispozici ve dvou až šesti kroužkových variantách v závislosti na velikosti a stylu diáře. Díky tomu je opravdu snadné přidat nebo vyjmout stránky a obvykle si můžete objednat více stránek i pro následující roky, a přitom ponechat stejný pořadač, takže ve výsledku ušetříte čas i peníze. Ale takto vázané diáře jsou často objemné a také se do nich hůře zapisuje.

Gramáž papíru

Tohle je pravděpodobně něco, o čem jste nikdy asi ani nepřemýšleli, přitom je to tak důležité! Gramáž papíru je to, co nakonec rozhodne o tom, zda budete pokračovat v používání nového diáře nebo ne. Koupili jste si někdy plánovací diář, popsali jednu stránku, abyste zjistili, že se inkoust propil i z druhé strany a uvědomili jste si, že jediný způsob, jak ho dál používat, je psát obyčejnou tužkou? Nakonec je vaše tužka po stránkách rozmazaná a váš diář letí do koše i se všemi již zapomenutými plány.

Nedoporučuji brát nic nižšího, než je papír o gramáži 120 g/m2. Abyste se dobře zorientovali běžný papír má 75 g/m2 a můžete skrz něj vidět, pokud jej položíte na jiný kus papíru, na kterém je něco napsáno. 120 g/m2 a výše jsou papíry, které jsou dostatečně neprůhledné, tzn. že skrz ně nebude prosvítat jiný popsaný papír.

Je čas začít nakupovat!

Samozřejmě, výběr diáře je velmi osobní rozhodnutí. Vřele doporučuji, abyste si udělali svůj vlastní výzkum, přečetli recenze, a vyhledali si např. na Instagramu značku diáře, který vás zajímá, než si ho vůbec koupíte. Instagram, Pinterest apod. budou mít určitě spoustu rad, návodů a tipů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *