Jaké léčivé houby se hodí na vaše zdravotní problémy?

Pokud jde o houby, není mezi nimi nouze o ty zdraví prospěšné. Existuje odhadem asi 38 tisíc známých druhů hub a přibližně u 280 druhů, byly zjištěny léčivé účinky. Tyto druhy jsou označovány, jako léčivé houby a se často používají k léčbě různých druhů zdravotních problémů.

Tyto přírodní léky jsou používány lékaři po tisíce let, nejvíce se používají v tradiční čínské medicíně. V posledních několika desetiletích, vědci pokračují ve studiu léčivých hub a toho, jak mohou jejich léčivé vlastnosti prospět našemu zdraví a podpořit zdravý životní styl.

V poslední době lékaři a výzkumníci dospěli k závěru, že lidské zdraví je často narušeno chronickými zdravotními problémy, které jsou většinou způsobeny naší stravou a životním stylem. V boji proti tomuto narůstajícímu problému se mnoho lidí uchyluje k nekonvenčním a alternativním metodám, aby se jim podařilo zlepšit své zdraví. Mnoho z těchto lidí se rozhodlo vyzkoušet léčivé houby poté, co objevili jejich četné zdravotní přínosy a pozitivní účinky na mysl a tělo.

Léčivé houby top 10

Existují různé druhy hub, ale ne všechny jsou jedlé. A všechny jedlé rozhodně nemají léčivé vlastnosti. V tomto článku vám přinášíme přehled nejrozšířenějších léčivých hub používaných ve zdravotnictví a farmaceutickém průmyslu. Zároveň také budeme psát o tom, jak může každá z nich prospět našemu zdraví.

Cordyceps

Většina druhů Cordycepsu roste v tropickém a vlhkém prostředí. Tento druh hub se většinou vyskytuje na vysokohorských místech Japonska, Vietnamu, Nepálu a Tibetu. Tato léčivá houba má neobvyklý parazitický cyklus a vynoří se z těla housenky poté, co infikuje její tělo.

Přínosy pro zdraví:

Po mnoho staletí, čínská a tibetská tradiční medicína používají tuto léčivou houbu k různým účelům. Je známo, že zvyšuje hladinu energie v těle, prodlužuje vytrvalost a podporuje imunitní systém. Tato houba se používá také k léčbě jaterních, ledvinových a dýchacích obtíží.

Lékaři také používají Cordyceps ke zvládnutí vysoké hladiny cholesterolu, bolestí při artritidě a také objevili její protinádorové účinky. Lékaři ji používají k léčbě lidí s rakovinou, zejména s rakovinou tlustého střeva a prsu.

Reishi

reishi
Reishi

Tento typ léčivých houby obsahuje kyselinu ganoderovou, o které je známo, že významně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a také snižuje krevní tlak. Reishi je také označována v čínské medicíně jako houba Lingzhi a je široce používán v mnoha asijských zemích už po několik staletí. Výzkumy ukazují, že byla dlouho používána v královských rodinách a je považována za symbol dlouhověkosti, z tohoto důvodu se jí také říká Královna hub.

Přínosy pro zdraví:

Reishi má silné antimykotické, antibakteriální a antivirové vlastnosti. Proto tato houba funguje výborně jako látka posilující imunitu. Tato léčivá houba obsahuje jedinečné složení polysacharidů, které podporují dlouhověkost. Zabraňuje také rozvoji abnormálních cév, které jsou často spojovány s výskytem rakoviny.

Studie také ukazují, že Reishi má schopnost inhibovat růst nádorů. Výzkum naznačuje, že může pomoci eliminovat nádorové buňky v těle a podpořit produkci nervového růstového faktoru. Používá se také k léčbě neurodegenerativních onemocnění.

Heuricium (Lví hříva)

Tato léčivá houba roste na stromech mírného podnebí v Asii, Evropě a Severní Americe. Ve starších tradicích bylo Heuricium používáno především šlechtickými rody. S dnešními technologiemi a různými pěstitelskými metodami je však tato léčivá houba nyní dostupná pro každého.

Přínosy pro zdraví:

Heuricium je známo pro své farmakologické přínosy, mezi které patří hypoglykemické a protinádorové účinky. Mnozí o něm také mluví jako o účinné potravě pro náš nervový systém, protože dokáže zlepšit vaši paměť, koncentraci a kognitivní funkce.

Četné studie potvrdily jeho protinádorové účinky, protože přmo pomáhá inhibovat růst nádorů. Jako hypoglykemické agens má schopnost snižovat hladinu glukózy a cholesterolu v krvi. Také se zjistilo, že pomáhá lidem s různými neurologickými problémy, zejména proto, že je to jediný typ léčivé houby, který je schopen zvýšit hladinu nervového růstového faktoru.

Maitake

Houby Maitake jsou součástí tradiční čínské a japonské medicíny po mnoho staletí. Tomuto druhu hub se daří v severovýchodních částech Japonska a v některých oblastech USA, kde rostou shluky dubů. Maitake je také v japonštině označován jako tančící houba.

Pro svou lahodnou chuť a strukturu se stala Maitake také oblíbenou ingrediencí v japonské kuchyni. Mnoho lidí ji používá, jako součást svých receptů. Proto tato houba funguje nejen dobře jako léčivá složka v doplňku stravy, ale také, jako zdravá a chutná složka naší potravy.

Přínosy pro zdraví:

Tato léčivá houba posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky. Zároveň je známo, že má antidiabetické vlastnosti. Z tohoto důvodu významně pomáhá snižovat inzulínovou rezistenci organismu i udržovat klidové hladiny glukózy v krvi.

Podobně jako u jiných léčivých hub na tomto seznamu bylo také zjištěno, že Maitake má protinádorové schopnosti. Má silné antioxidační vlastnosti a jedinečnou sloučeninu známou jako D-frakce, která zpomaluje růst a šíření nádoru. Studie ukazují, že Maitake stimuluje tvorbu imunitních T-buněk tzv. zabijáckých buněk, které ničí nádorové buňky.

Shiitake

Shiitake
Shiitake

Houba Shiitake je další velmi populární druh jedlé houby. Běžně se používá v kuchyni pro svou bohatou chuť a strukturu. Houba Shiitake se také velmi často používá v japonských jídlech. Tato přírodní ingredience se pěstuje ve většině zemí východní Asie a roste na různých stromech včetně dubu, severního javoru, topolu a buku. Používá se už po tisíce let, jako léčivá houba.

Než se začala používat, jako léčivá houba, stala se Shiitake populární v kuchyni pro svou skvělou chuť. Výzkumníci však poté zjistili, že tato houba má imunoprotektivní vlastnosti. Je také zjištěno, že významně zlepšuje hladinu cukru v krvi a inhibuje rozvoj nádorů v těle.

Přínosy pro zdraví:

Houba Shiitake je často konzumována lidmi, kteří chtějí zhubnout, nebo udržovat svou hmotnost. Pomáhá účinněji řídit tělesnou hmotnost a snižuje hladinu lipidů v krevní plazmě. Současně může pravidelná konzumace hub Shiitake pomoci předcházet obezitě zvýšením akumulace triacylglycerolu v játrech. Tato houba také pomáhá chránit kardiovaskulární systém, protože snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Čaga

Houba Čaga je jedním z nejoblíbenějších druhů léčivých hub na tomto seznamu. Povědomí o tomto druhu houby rychle roste nejen na východě, ale i v západní kultuře. Čaga se stává velmi populární pro své četné zdravotní výhody.

Není o ní známo mnoho informací, protože tato houba se zkoumá relativně krátce, ale ve skutečnosti existuje už stovky let. Houba Čaga roste v kůrách bříz, které se nacházejí v chladném podnebí, jako je Sibiř, Rusko, Evropa, Severní Amerika, Kanada a některé části Asie. Tato léčivá houba má podobnou vlastnost, jako dřevěné uhlí. Lze ji rozemlít nebo rozřezat a namočit v horké vodě, aby se uvolnily její bioaktivní sloučeniny. Většinou se užívá jako čaj, Čaga je k dispozici také ve formě tobolek. Zároveň se používá také jako přísada do polévek nebo salátů.

Přínosy pro zdraví:

Čaga se používá hlavně k posílení a regulaci imunitního systému. Obsahuje látky, které pomáhají zvyšovat tvorbu protilátek, jež pomáhají bojovat s patogeny a viry, které se dostávají do těla. Tato přírodní složka pomáhá přímo zasahovat do toho, jak bakterie komunikují tělem.

Zároveň Čaga také pomáhá udržovat zdravé procesy v našem těle a ničí abnormální buňky. Vzhledem k tomu, že má antioxidačními vlastnostmi, pomáhá bojovat a chránit tělo před poškozením volnými radikály.

Kromě toho má Čaga také pozitivní účinky na chování imunitního systému a používá se ke zvládání různých typů zdravotních potíží včetně lupénky, revmatoidní artritidy, žaludečních problémů a mnoha dalších. Čaga také působí silně protizánětlivě, což z ní činí důležitou léčivou houbu, která podporuje zdraví.

Coriolus

Coriolus je běžný druh plísně z polypórů, která může růst v kterékoliv části světa, pokud jsou tam klády z odumírajícího tvrdého dřeva. Technicky se živí rozpadajícím se dřevem. Má výrazné odstíny barev, které se mohou lišit od červené, přes zelenou až po hnědou.
Tato léčivá houba se v Číně používá po mnoho století ke zlepšení celkového zdraví. Je také považována za symbol dlouhověkosti.

Přínosy pro zdraví:

Tato houba je vysoce účinná při zvládání vedlejších účinků chemoterapie. Používá se také ke zlepšení imunitního systému a reguluje hladinu cholesterolu v těle. Coriolus se také používá k léčbě lidského papilomaviru díky jeho antivirovým vlastnostem.

Žampión mandlový

Tato houba je také označována jako Agaricus blazei, ale častěji je nazývána mandlovou houbou díky své mandlové vůni. Je velmi vyhledávaná pro své imunologické vlastnosti. Je pěstován ve východních částech USA, zejména na Floridě, ale pochází také z různých oblastí včetně Kalifornie, Havaje a asijských zemí.

Přínosy pro zdraví:

Používá se ke snížení hladin cholesterolu v krvi a zároveň je využívána při léčbě rakoviny plic, žaludku, tlustého střeva, konečníku a prostaty. Zdravotníci ji také používají k posílení imunitního systému.

Žampióny

žampióny
Žampióny

Tyto houby jsou nejčastěji konzumovaným druhem hub. Od pradávna ji lidé pěstují ve volné přírodě a je přirozeným zdrojem potravy. Starší civilizace již věděly, že tento druh jedlých hub je dobrý nejen v kuchyni, ale má také zvláštní léčebné účinky.

Přínosy pro zdraví:

Staří Egypťané ji používali k podpoře dlouhověkosti a věřili, že má moc nesmrtelnosti. Proto se pouze faraóni mohli dotýkat a konzumovat žampióny. Teď rychle přejdeme do moderní doby, jedlé druhy žampiónů lze nalézt prakticky všude. Používá se také k léčbě a prevenci rakoviny prsu a prostaty.

Černý lanýž

Černý lanýž je velmi dobře známou ingrediencí italské kuchyně. Lanýž je podzemní houba, která roste asi pět centimetrů pod povrchem na kořenech stromů. Nejčastěji roste v Itálii, Francii a Chorvatsku. Pro vyhledávání lanýžů se používají speciálně cvičení psi nebo prasata. Díky své jedinečné a lahodné chuti přitahuje mnoho gurmánů, ale tato houba má i léčivé účinky.

Přínosy pro zdraví:

Lanýže podporují imunitní systém a pročisťují organismus od škodlivých látek. Je to také silné afrodiziakum, podporuje plodnost u mužů i žen a zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Podporuje také funkci ledvin, jater a žaludku a také má odvodňovací účinky.

Podle vědců, černé lanýže obsahují anandamid tzv. hormon blaženosti, který má podle vědců značný vliv na naše zdraví. Anandamid potlačuje bolest, pozitivně ovlivňuje emoce a náladu a také zlepšuje krátkodobou paměť.

Léčivé houby jako součást vaší každodenní výživy

Nyní, když už znáte 10 nejlepších léčivých hub, které jsou snadno dostupné, jako potravinové doplňky nebo i ke konzumaci. Je už pouze na vás, o které z nich si myslíte, že bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a zdravotním požadavkům. Tyto léčivé houby jsou také k dispozici jako potravinové doplňky dodávány v různých formách, jako je čaj, kapsle nebo tinktury.

Každý typ léčivé houby má své jedinečné vlastnosti a úžasné zdravotní přínosy. Pokud hledáte celkový doplněk posilující zdraví a imunitu, a nevíte s jakou houbou začít, tak můžete zkusit Královnu hub Reishi, která je v současné době nejpopulárnější a nejvíce využívaná.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *